Egy gyerekkori barátommal kávéztam múlt héten, aki jelenleg egy vidéki zenekarban hegedül. Többnyire esküvőkön, baráti összejöveteleken, születésnapi partikon és gyermekprogramokon játszanak a bandájával.
Kérdeztem, hogy hogyan adózik, hogy van bejelentve, vagy egyáltalán hogyan oldja meg az ilyen típusú dolgokat, mert eddig nekem mindig hagyományos alkalmazotti jogviszonyom volt.
Mondta, hogy a zenekarban mindenki egyéni vállalkozó. Kérdeztem tőle, hogy drága-e a havi költsége egy ilyen típusú cégnek és mondta, hogy havi néhány ezer forintból be tud fizetni minden költséget.
Sőt, mivel a vállalkozás alapításkor az iparűzési adó mentes székhelyszolgáltatás opciót választotta, így nem kell a helyi önkormányzatnak fizetnie. A keresetét csak a szokásos jövedelem utáni adózás és járulékok terhelik, amit a könyvelője intéz neki.
Én nem is tudtam, hogy van ilyen lehetőség. Viszont amikor kicsit jobban utánanéztem, láttam, hogy például a Gross Office fent említett linken elérhető weboldalán a pest megyei Újlengyelben az önkormányzat nem kér iparűzési adót, ami azoknak a cégeknek szenzációs lehetőség, akiknek nem kell rendelkezniük telephellyel.
Ismerősöm, mivel zenész, nincs helyhez kötve, hogy hol folytatja az üzleti tevékenységét, hiszen a zenekarral vidéki városokban és a környéken lévő falvakban szoktak fellépni.
Mondta azt is, hogy nagyon jó döntés volt, hogy olyan helyre tette a vállalkozás székhelyét, ahol iparűzési adó mentes székhelyszolgáltatás van. Mert vannak olyan zenekari tagok, akik nem kis összegeket költenek iparűzési adóra és pont most fontolgatják, hogy ők is átteszik Újlengyelbe a vállalkozásuk székhelyét, hogy ennyivel is kevesebbe kerüljön a cég fenntartási költsége.
Nekem is felmerült már az ötlet, hogy saját céget alapítok, mert nagy a valószínűsége, hogy jobban tudnék keresni az írással, ha lenne saját cégem, mert igen ritka az a lehetőség, amikor egy írót egy cég rendes, alkalmazotti státuszban foglalkoztat.
Lehet én is utánaolvasok egy kicsit jobban, hogy pontosan mennyibe kerül az, ha például félállásban csinálok egy vállalkozást, hiszen így több cégnek tudnék egyszerre dolgozni. Viszont kicsit félek még attól, hogy legyen egy könyvelőm, vagy hogy elrontom az adózást és kapok valami bírságot.
Mindenesetre tetszett nagyon, hogy az ismerősöm már annyira régóta benne van a vállalkozói életben, hogy még az olyan apróságokra is odafigyel, mint az iparűzési adó mentes székhelyszolgáltatás.
Nekem eszembe sem jutott volna ilyesmi. Kíváncsi lennék azért, hogy hogy nézne ki egy saját vállalkozás alapítása, mert ahogy halad előre az idő, annál jobban kezdenek meggyőzni az ismerőseim, hogy csak az eleje egy kicsit döcögős, utána már minden egész flottul megy.
Szerintem az elkövetkező hónapokban átfésülöm az internetet és elolvasok mindent, ami az egyéni vállalkozás alapításával kapcsolatos, hogy ne teljesen zöldfülűként ugorjak bele egy ilyen nagy döntésbe, hiszen bárhol lehetnek buktatók.
Ezeket nyilván szeretném elkerülni, így szerintem az lesz az első lépés, hogy megnézem a Gross Office honlapján lévő elég részletes cikkeket, mert ott rengeteg új információval találkoztam, ami biztos, hogy hasznomra lesz, ha végre úgy döntök, hogy készen állok létrehozni életem első egyéni vállalkozását. Végül is, rengetegen dolgoznak így itthon, biztos nekem is sikerül majd.